Gent Festival 2026 in de pers

Gent Festival 2026 in de pers

17 dagen muziek, meer dan 70 concerten en 23 locaties: Gent Festival 2026 zit erop. Ook in de pers liet deze editie heel wat sporen na. Van wandelende gevels en muziek bij zonsopgang tot Stravinsky, Messiaen en Steve Reich: er werd gekeken, geluisterd én geschreven.

En soms ook bijzonder lovend. De Standaard bekroonde L’Histoire du soldat met vijf sterren en omschreef de ontmoeting tussen Stravinsky, het Salzburger Marionettentheater, het Isabelle Faust Ensemble en Dominique Horwitz als een “visueel verbluffende vertaling” van Stravinsky’s oorlogswerk.

Maar ook elders vond Please Disturb weerklank. Het Nieuwsblad zag hoe Gent Festival bewees dat klassieke muziek allesbehalve saai of stoffig hoeft te zijn. De Standaard volgde De opstand van de gevels door de stad, terwijl De Tijd, HLN en VRT onder meer vooruitblikten op OdeGand, Einstein on the Beach en Whispering Leaves. 

Ook na de laatste noot werd er verder geschreven. Klassiek Centraal blikte terug op Messiaens Quatuor pour la fin du temps en noemde de uitvoerders “musici van de bovenste plank”. Pzazz dook opnieuw in L’Histoire du soldat en prees onder meer het “sprankelend taalvuurwerk” van Dominique Horwitz.

Gent Festival in cijfers — en in de pers

De editie van 2026 was goed voor 62 artikels in print en online, aangevuld met 4 radio- en 4 tv-bijdragen. 

Van Klara en Radio 1 tot VRT, De Standaard, De Tijd, Het Nieuwsblad, HLN, L’Echo en tal van cultuurmedia: Gent Festival reisde ook buiten de concertzalen verder.

Nog even nalezen, luisteren of kijken? Hieronder vind je een selectie uit de pers over Gent Festival 2026.

Uitgelicht

★★★★★ De Standaard — L’Histoire du soldat
De Standaard bekroonde L’Histoire du soldat met het maximum van vijf sterren.

“Isabelle Faust en de zes muzikale kompanen die ze naar Festival van Vlaanderen Gent meenam, bewezen dat het kan. Geen spoor van symfonische zwaarwichtigheid: met een droge, puntige articulatie hielden ze Stravinsky’s partituur licht en beweeglijk. Vooral de bij Stravinsky altijd complexe timing maakte indruk. Accenten vielen als messen en de vele ritmische verschuivingen bleven strak in het gelid.”

“Klassieke muziek saai en stoffig?”
Het Nieuwsblad

Basketbal dat theater wordt, een banket dat nooit stopt, en een bootje dat je naar Marokkaanse trance en een ‘”hysterische vrouw” voert: Gent Festival van Vlaanderen bewijst deze editie dat klassieke muziek allesbehalve stof hoeft te doen opwaaien. Onze drie tips voor wie iets anders wil dan het gebruikelijke concertervaring.

“Opstand der gevels' is fascinerend kijkvoer voor bezoekers OdeGand”
VRT NWS

“Klassiek buiten de lijntjes”
Plus Magazine

Klassieke muziek blijft het vertrekpunt, maar gaat verrassende verbindingen
aan met theater, dans, performance en beeldende kunst. Op het programma staan
ochtend- en avondconcerten, poppentheater, een uitvaart als livehoorspel en muziek op bijzondere plekken in de stad. Grote namen als Isabelle Faust, Matthias Goerne en Collegium Vocale Gent delen de affiche met avontuurlijke hedendaagse makers. Ook publieksfavorieten OdeGand en Whispering Leaves keren terug.

“Religieus geïnspireerd”
Klassiek Centraal — Quatuor pour la fin du temps

“Nog voor ze aan Messiaen beginnen is het duidelijk, dit zijn musici van de bovenste plank.”

“Annelien Van Wauwe [toont] meesterlijk wat je met een klarinet kan.”

“Against the War: van oorlog naar de hoop op vrede”
Klassiek Centraal

“Gent Festival van Vlaanderen scoort met deze duidelijke aanklacht gebracht door I SOLISTI en CHORWERK RUHR.”

“Onder leiding van Yuval Weinberg werd het een afwisselende avond waarin muziek, tekst en beweging mooi in elkaar grepen.”

“Steve Reich à Gand”
L’Echo

Cette fois, la nuit se prolonge après la fermeture des salles, les 26 septembre au Wintercircus. Au programme, «Music for 18 Musicians» de Steve Reich, monument de
la musique minimaliste. Composée en 1976, l’oeuvre fait tourner pendant une heure une
véritable machine à pulsations, où des motifs répétitifs se décalent jusqu’à l’hypnose. Place
ensuite à ROLROLROL, duo néerlandais formé par le producteur Jameszoo et le claviériste Niels Broos. Jazz, électro, synthés de science-fi ction prolongent les intuitions de Reich. Une nuit sous tension.

Gent Festival op de radio

Ook Klara kwam tijdens Gent Festival langs voor opnames. Het concert Rough Surfaces wordt in twee delen uitgezonden in Klara in Concert. Het eerste deel met het Osimun Kwartet en het Susato Trio was op 1 oktober te horen. Het tweede deel met het Turicum Kwartet volgt op 27 oktober om 20:00. 

Zo klinkt Gent Festival ook na de laatste festivaldag nog even verder.