2023
Eén impressionistisch akkoord op de piano, drie maten polyfonie in een historische kerk, vijf goed geplaatste paukenslagen … Het is allemaal genoeg om ons onmiddellijk los te maken van de werkelijkheid om ons heen en ons mee te nemen naar een andere dimensie. Hoger, dieper, verder; waar je maar wil. Van alle kunstvormen is muziek het best in staat om ons vrijwel meteen in te palmen en ons in contact te brengen met het ontastbare en het onzegbare.
In deze festivaleditie staat alles wat boven en voorbij de werkelijkheid ligt centraal: de droom, het sublieme, het transcendente, het fantastische, het religieuze, het spirituele. Van Gustav Mahlers symfonische zoektocht naar het hiernamaals, tot Purcells feeërieke droomwereld in The Fairy Queen. Van Bachs bovenaardse cellosuites tot de visionaire late strijkkwartetten van Beethoven. De Britse componist James Wood geeft ons zijn moderne visie op de Apocalyps, en Fauré laat ons met een engelenkoor een echo van het Paradijs opvangen.
In duizend verschillende registers brengen componisten en musici ons in vervoering en verplaatsen ze ons naar een andere plek, een andere werkelijkheid. Soms mystiek en surreëel, soms verwarrend en ontwrichtend, soms simpelweg hemels mooi.
Deze festivaleditie presenteert, behalve een wereldorkest en talrijke internationale ensembles en solisten, bovendien ook twee wereldpremières: een kameropera van Frank Nuyts en een grootschalig oratorium van James Wood.
The Other Side loopt als een rode draad doorheen prikkelende concerten, voorstellingen en evenementen die plaatsvinden in de hele stad. Natuurlijk in de monumentale Sint-Baafskathedraal, in de concertzaal van De Bijloke en in de Opera. Maar ook op verrassende plekken, zoals de vele verborgen Gentse stadstuinen tijdens Whispering Leaves, of de drie musea rond het Citadelpark, waar voor de tweede keer de Nacht van de Verbeelding plaatsvindt. En natuurlijk betoveren we weer de hele stad tijdens OdeGand.
Laat de muziek ons om haar vinger winden en ons ontvoeren naar The Other Side …
Veerle Simoens
Artistiek en algemeen directeur
Programma
- 16 september: OdeGand
- 17 september: Miroirs – Alexandre Tharaud (Opera Gent)
- 18 september: Mahler 5 – London Philharmonic Orcherstra (Sint-Baafskathedraal)
- 19 – 22 september: Wandelaars – Wim Helsen en Roy Aernouts (Tinnenpot)
- 20 september: Hush (6+) – Zonzo Compagnie (Opera Gent – Lullyzaal)
- 20 september: The Fairy Queen – Les Arts Florissants (Opera Gent)
- 22 september: The ECMA Project (MIRY Concertzaal)
- 23 september: Bach Cellosuites – Bruno Philippe (Karmelietenkerk)
- 24 september: Whispering Leaves (Gentse binnentuinen)
- 25 september: Cambio madre – kameropera van Frank Nuyts (Muziekcentrum De Bijloke)
- 26 september: Apokalypsis van James Wood (Sint-Baafskathedraal)
- 27 september: Moonlight – O/Modernt (MIRY concertzaal)
- 28 september: Fauré Requiem – Opera Ballet Vlaanderen (Sint-Baafskathedraal)
- 29 september: Nacht van de Verbeelding (MSK, S.M.A.K., GUM)